THE RAVEONETTES - letnie dźwiękiThe Raveonettes: Sune Rose Wagner i Sharin Foo
 
The Raveonettes
 
Wywoływania wiosny, lata i ciepła oraz dźwięków pomagających w rozgrzaniu ciąg dalszy. Duet The Raveonettes pomoże nam przenieść się w okolice lat 60-tych, gdzieś na Californijskie plaże -gdzieś, gdzie jest ciepło, ale niekoniecznie sielankowo...
Zaczniemy od końca. Albo od tego, co co było. The Raveonnetes zawitali zeszłego lata do naszego kraju! Zagrali na scenie mBanku, na OFF Festivalu, 8.08.2010 roku.

The Raveonettes wydali do tej pory cztery albumy. Premiera piątego krążka  "Raven In The Grave" przewidziana jest na 4 kwietnia 2011r. - czekam na niego z niecierpliwością!

"Chain Gang Of Love" (2003), "Pretty In Black" (2005), "Lust Lust Lust" (2007), "In And Out Of Control" (2009), "Raven In The Grave" (premiera 4.04.2011)

Twórczość The Raveonettes nie jest do końca lekka, łatwa i przyjemna. Muzyka może i jest niezobowiązująca, ale teksty przedstawiają często brutalność świata. Bez ogródek. Jednak to wcale nie ujmuje, a wręcz dodaje charakteru utworom. 

Teraz czas na ciut subiektywizmu. Przyjrzymy się tylko dwóm krążkom zespołu. Płycie pierwszej i ostatniej (wydanej).

"Chain Gang Of Love"(2003)

Pamiętacie tą scenę z filmu "Dirty Dancing", kiedy główna bohaterka pojawia się na prywatce dla pracowników ośrodka, w którym jest na wakacjach i pierwszy raz widzi, jak Patric Swayze tańczy zmysłowo ze swoją partnerką?
Utwory z pierwszej płyty The Raveonettes (takie jak "That Great Love Sound", "Noisy Summer", czy "Heartbreak Stroll" ) pozwalają na potupanie nóżką i przeniesienie się myślami właśnie na taką imprezę. Bierzmy parnterkę/partnera pod ramię i w tany!
No, może trochę przesadziłam. Ale "Chain Gang Of Love" utrzymuje się w takich klimatach. Choć są na tym albumie kompozycje bardziej stonowane. Moim ulubionym jest leniwy, w piękny sposób ślimaczący się "Love Can Destroy".

"In And Out Of Control" (2009)

Ostatni upubliczniony krążek The Raveonettes potwierdza renomę zespołu i fakt, że muzycy trzymają się wyznaczonej sobie linii. Jednak nie boją się jej modelować i dostrajać na różne sposoby.
Otwierający wydawnictwo "Bang!" zwiastuje kolejną "jasną" płytę. Dalej jednak nie jest już tak uroczo. Szczególnie ze względu na bardzo odważne i poruszające brutalne sprawy teksty. "Boys Who Rape (Should All Be Destroyed)", "Suicide", "D.R.U.G.S." - tematy ciężkie okraszone lekkimi, zwiewnymi dźwiękami - ciekawe połączenie.
Moja ulubiona dwójka z tej płyty, to króciutki (1:21) "Oh, I Buried You Today" i świetny "Breaking Into Cars". Polecam!


"Raven In The Grave"

Premiera najnowszego wydawnictwa The Raveonettes zbliża się wielkimi krokami. Na oficjalnej stronie internetowej zespołu można posłuchać piosenki "War In Haeven", zapowiadającej nowy album. Utwór jest bardziej... mroczny i tajemniczy, niż to, co The Raveonettes prezentowali do tej pory. 4-ego kwietnia 2011 roku przekonamy się, jaka będzie cała płyta. A na razie - możemy pożeglować myślami na te Californijskie plaże, skoro za oknami śnieg (przynajmniej za moim oknem). Chociaż! Właśnie wyszło słońce! :-)

CO? GDZIE? JAK?
Oficjalna strona zespołu
MySpace
Facebook

Brak komentarzy: