VETO - temu zespołowi nie można powiedzieć nie!VETO

Zespół VETO, to świetna propozycja muzyczna dla tych, którzy lubią mieszankę rocka i elektroniki. No i (chyba się powtarzam, ale trudno) tego czegoś, co z braku lepszego określenia nazwę "duńskością". Niby ten pierwszy opis zapowiada jakiś taki indie electro-rock, jakiego pełno dookoła. Jednak tego typu metce dla duńskiej formacji mówię stanowcze VETO!


Grupa, założona w 2004 roku, gra w składzie: Troels Abrahamsen, David Krogh Andersen, Mark Lee, Jens Skov Thomse, Mads Hasager. Po wydaniu w 2006 roku debiutanckiego albumu, już w 2007 VETO zdobyli dwie statuetki Danish Music Awards, w kategoriach Best New Act oraz Best Danish Music Video za teledysk do utworu "We Are Not Your Friends".


VETO - "We Are Not Your Friends" (by Peder Pedersen)


VETO wydali do tej pory trzy albumy: "There's A Beat in all Machines", "Crushing Digits" oraz "Everything Is Amplified", który ukazał się dosłownie kilka dni temu.

"There's A Beat in all Machines" (2006), "Crushing Digits" (2008), "Everything Is Amplified" (2011)
VETO, to przede wszystkim solidne brzmienie i umiejętnie wykorzystywanie elektronicznych elementów. Może pierwsza płyta mnie jakoś specjalnie nie powaliła. Przyznaję. Co nie znaczy, że była kiepska. Wręcz przeciwnie! Utwory takie jak "You Are A Knife" (singiel) czy zaczynający się melancholijnie, a kończący z power'em "From A to B" przykuwają uwagę i słychać w nich, że VETO to zespół z potencjałem.

Ale album "There's a Beat in all Machines" był dopiero rozgrzewką przed prawdziwym boom'em! Czyli drugim krążkiem pod tytułem "Crushing Digits". Re-we-la-cja!!! To była moja pierwsza myśl po przesłuchaniu dziesięciu fenomenalnych kompozycji.
Mocne dźwięki, mocne teksty, mocny przekaz. "Blackout", "Built to fail", "You say yes, I say yes", czy nawiązujący do tytułu krążka "Digits" - to utwory, obok których nie da się przejść obojętnie. Nie tylko za sprawą melodyjnych, dobitnie podkreślanych przez elektronikę, gitarowych riffów. Jedną z największych zalet zespołu VETO jest według mnie umiejętność wyeksponowania przekazu przez muzyków. Bardzo intrygujące teksty nie są przygniecione muzyką, są dzięki niej uwydatnione, podkreślone.
Album "Crushing Digits" zamyka moim zdaniem najgenialniejszy kawałek VETO - "Duck Husk & Be Still". Utwór różni się zdecydowanie stylistyką od pozostałych, jest wolniejszy, z bardziej wyczuwalnym bitem. Świetny, kiedy człowiek potrzebuje po prostu "odpłynąć" i odpocząć.

Najnowsze dzieło grupy VETO, album "Everything Is Amplified", to coś zupełnie nowego i wydaje mi się - innego od dotychczasowej twórczości zespołu. Jest to krążek... koncepcyjny, konceptualny... Muzycy mieli pomysł na ten album. Dziesięć utworów zamyka się w całość, której trzeba się uważnie przysłuchać. Mniej gitar i krzyczącego wokalu. Więcej tajemniczości... dojrzałości, zastanowienia nad otaczającą nas rzeczywistością - to moje pierwsze odczucia po przesłuchaniu "Everything Is Amplified". Na uwagę zasługuje cała płyta, jednak jeden utwór wywarł na mnie niezwykłe wrażenie. "This Is Not" - to kompozycja, która jest lekko patetyczna, ALE! nie w nadmiarze. Jest też lekko buntownicza, ale nie irytująca. Tekst jest może trochę przygnębiający, ale nie dołujący. Idealne proporcje wszystkiego, czego można oczekiwać od dojrzałego, dopracowanego utworu.
Wyśpiewane przez wokalistę końcowe słowa "Lay your head down on your pillow" pasują idealnie, żeby zakończyć ten wpis. Zachęcam, "lay your head down on your pillow" i dodaję and listen, listen, listen. Bo warto!

CO? GDZIE? JAK?
Oficjalna strona internetowa zespołu - jak możemy przeczytać w pierwszym wpisie na blogu, strona została dopiero co przerobiona i członkowie zespołu będą ją uzupełniać o kolejne elementy. Strona jest ponoć tworzona i prowadzona bezpośrednio przez samych muzyków.
Twitter - jak to z Twitterem bywa - przyda się Wam, jeśli chcecie być na bieżąco z wiadomościami od grupy.

2 komentarze:

zuz pisze...

Być może przeoczyłam, ale nie znalazłam na blogu wzmianki o Troelsie Abrahamsenie (czyli wokaliście VETO). Jego solowe dokonania są zdecydowanie warte uwagi! :)

Arletta pisze...

Jeszcze nic o solowej działalności wokalisty VETO nie było. Jeszcze nie wiem kiedy, ale będzie na pewno! :)