Kopenhaga nocą odc. 1: ANDERS TRENTEMØLLER, MIKKEL HOLTOUG

 Muzyka elektroniczna

Piątek, weekendu początek, więc wielu z Was myśli pewnie o imprezach.
Nocne życie Kopenhagi musi być nie z tej ziemi, skoro stamtąd wywodzą się takie znakomitości sceny elektronicznej jak chociażby Anders Trentemøller. Ale takich klimatycznych dj-w i producentów jest w Danii więcej. Część z nich będzie się pojawiać tutaj co piątek, w cyklu "Kopenhaga nocą".

Dużo muzyki, więc mało gadania/pisania. Duńska elektronika, to nie zawsze brzmienia, przy których będzie się szalało na dzikich klubowych party (chociaż oczywiście są i takie dźwięki - zacne zresztą). Często to bardziej wysublimowane, bardziej wyrafinowane klimaty - piękne. Ale nie brakuje też beatów do potańczenia. Będzie więc różnorodnie.

Pierwsza dwójka, która według mojej subiektywnej oceny robi rewelacyjną muzykę elektroniczną - przed Wami.


Anders Trentemøller

Na początek największa gwiazda duńskiej sceny klubowej. Człowiek, który tworzy rzeczy, wyznaczające muzyczne trendy. Jest w jego muzyce ambient, jest techno, jest down tempo. Jest wiele innych smaczków. I jest 100% "duńskości", która nadaje brzmieniom Trentemoller'a tajemniczości i klimatu nie z tej ziemi.


Cztery wizytówki jego twórczości, to według mnie:
1."Moan" (vocal version)- w wersji z wokalem i w wersji bez wokalu (to jakby zupełnie inna piosenka) - "Moan"
2. "Miss You" z genialnej płyty "The Last Resord". Zgadzam się z opisem tego utworu na YT "One of the best songs ever made". Chwyta za serducho jak nic! Przynajmniej mnie.
3. Royksopp - "What Else Is There" (Trentemoller remix) - bardzo surowy i rewelacyjny w swej prostocie remix, który do dziś robi furorę.
4. "Even Though You're With Another Girl" - przepiękny wokal Josephine Philip z Darkness Falls, falujące dźwięki, bijący z tego utworu lekki smutek, ale też pewnego rodzaju determinacja. No i jeden z najdziwniejszych teledysków, jakie widziałam... jednym słowem: cudo!

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat biografii Andersa Trentemoller'a i jego muzycznej historii, odwiedźcie na przykład:

Facebook
MySpace
Oficjalna strona internetowa


Próbka możliwości dj-skich Trentemoller'a poniżej. Prawie półtora-godzinny set, w którym słychać po prostu geniusz:
The Essential - Trentemoller Mixtape

Specyficzna, klimatyczna muzyka, jaką tworzy Trentemoller wprowadza w atmosferę lekkiego podminowania, ale też tajemniczości. Tak naprawdę nigdy nie wiadomo, co się za chwilę zdarzy w tych kompozycjach. Lubię słuchać takich niespodzianek.Mikkel Holtoug

Muzyk, DJ, producent. Człowiek-orkiestra. Ostatnio mogliście poznać jego "zespołowe" oblicze, słuchając Decorate. Decorate. Niedługo wrócimy do jego producenckiej działalności. A teraz czas zapoznać się z "klubowymi" dokonaniami Holtoug'a.

1. Pierwszym utworem techno jaki stworzył, był ponoć remix "Trouble Is" grupy Turboweekend. Ta wersja zupełnie inaczej ujmuje piosenkę. Wyciąga na wierz kompletnie inne elementy. Odkrywczy remix. A tutaj jeszcze wersja "rock remix" - SUPER!
2. Mikkel Holtoug potrafi być imprezowy, ale też delikatny i taki "przytulankowo-melancholijny", jak w "Stenet".
3. Świetną propozycją na parkiet jest remix "Teach Me Tiger" duńskiego Speaker Bite Me.
4. Najbardziej nieziemsko dobrą rzeczą, jaką stworzył Mikkel Holtoug jest według mnie prze-świetny remix kultowego utworu grupy Pink Floyd - "The Wall" (Holtoug remix). Matko-i-córko! Ta linia basu wpleciona w elektroniczne bity. Nie można usiedzieć w miejscu!

Więcej o dopiero rozkręcającym się klubowo Mikkel'u Holtoug'u znajdziecie między innymi na jego profilach na:

Facebook
MySpace
Oficjalna strona internetowa

SoundCloud - polecam przejrzenie profilu na SC. Wiele z remix'ów i utworów jest tutaj udostępnionych do pobrania za darmo. POLECAM!!!
Twitter

Na koniec tak samo, jak wcześniej - mixtape. A nawet dwa! Szczególnie dobry jest moim zdaniem ten zatytułowany "Unga Bunga" :) Nic, tylko włączyć i tańczyć:
Mixtapes do pobrania
UngaBunga Mixtape

Mikkel Holtoug i jego twórczość, to świetna propozycja dla tych, którzy są otwarci na mieszanie elektronicznych gatunków i lubią poznawać nowe brzmienia. No i dla wszystkich tych, którzy (tak jak ja) kochają klimat "duńskości" :)


Za tydzień Kopenhagę nocą będziemy "zwiedzać" z duetem Kenton Slash Demon. Panowie udzielają się w When Saints Go Machine, ale postanowili podbić klubowe sceny Danii (i miejmy nadzieję - nie tylko) jako duet dj'ski. Wychodzi im świetnie. Próbka możliwości poniżej. Mixtape do pobrania za darmo. Godzinna odsłona jednego z oblicz Kenton Slash Demon:
Kenton Slash Demon - mixtape

 

Brak komentarzy: