VALRAVN -muzyka przeszłości w ubraniu teraźniejszości

Valravn
Nazwa zespołu pochodzi od imienia mężczyzny przemienionego w kruka, który występował w wierzeniach starogermańskich. Po przełożeniu na polski, jego imię oznacza Kruk Zagłady. Valravn. Przerażają, buntują, ale też... bawią. W średniowiecznych klimatach. Kopehnaga w odsłonie trochę dziwnej i trochę niepokojącej. Jesteście gotowi?


Grupa Valravn rozpoczęła działalność w 2003 roku pod nazwą Virelai. Obecny skład zespołu, to: Anna Katrin Egilstrøð (urodzona na Wyspach Owczych), Martin Seeberg, Søren Hammerlund, Juan Pino (urodzony w Ekwadorze) i Christopher Juul.
 
W muzyce Valravn słychać wpływy średniowiecznych pieśni nordyckich, folku, ale też elektroniki. Grupa tworzy swoimi kompozycjami niezwykłą, oryginalną atmosferę. Utwory wykonywane są w języku duńskim lub farerskim (czyli języku używanym na Wyspach Owczych, skąd pochodzi wokalistka). Piosenki nabierają dzięki temu jeszcze bardziej specyficznego klimatu.

Valravn nagrali do tej pory dwa albumy: Valravn (2007) i Koder På Snor (2009).

Valravn (2005)
Pierwsza płyta, zdecydowanie bardziej folkowa i ze "średniowiecznym przytupem" przyniosła grupie zasłużony rozgłos. Utwory takie jak otwierający album "Hedebys" wprowadzają słuchacza w świat nordyckich baśni i mitów. "Krummi" lekko przeraża i niepokoi wibrującymi dźwiękami i butnym wokalem. "Marsk" uspokaja i wprowadza w stan melancholii. Natomiast "Kom Alle Væsener" (tutaj w wersji live), to według mnie klasyczny przykład grania inspirowanego średniowieczem.
O ile pierwszy album Valravn intryguje, o tyle drugi - zachwyca! "Koder På Snor" zawiera 9 fenomenalnych kompozycji. Bardziej elektroniczny, mroczny, zaskakujący. Bardziej nieprzewidywalny i przyprawiający o dreszcze.

Koder På Snor (2009)
Już tytułowy utwór "Koder På Snor" - niby spokojny, ale jednak czai się w nim jakaś taka energia, która chce wybuchnąć - pokazuje, że coś się w muzyce Valravn zmieniło. Ale co? Im dalej, tym ciekawiej i bardziej tajemniczo. "Kraka" - z pulsującym bitem i echami wokalu wprowadza atmosferę buntu. Podobnie bardzo żywiołowy "Kelling". Dużo jest na tej płycie dźwięków skrzypiec, dużo też odgłosów takich... "bliżej niezidentyfikowanych"  dla słuchacza, jak w "Seersken" (wersja live).

Płyta "Koder Pa Snor" świetnie łączy wpływy elektroniczne z folkowymi, a niezwykły wokal i charyzma Anny Katrin Egilstrøð dodają muzyce Valravn klimatu - niepowtarzalnego.

Muzyka Valravn, to nie tylko dźwięki, ale też piękna oprawa sceniczna podczas koncertów. Zespół w 2008 roku wystąpił na Roskilde, gdzie zrobił prawdziwą furorę. Ich płyta był najlepiej sprzedającym się krążkiem podczas trwania festiwalu. Pod tym linkiem fragment tego fenomenalnego występu. Warto zobaczyć na własne oczy!

Średniowieczne ludowe pieśni, połączone z motywami na wskroś współczesnymi. Do tego ta niezwykła dawka duńskości i farerskości. Valravn niewątpliwie wie, jak przykuć uwagę. I jak zachwycić w mroczny i tajemniczy sposób.
CO? GDZIE? JAK?
Strona z tłumaczeniami (na angielski) tekstów utworów Valravn - muzyka nie do podrobienia i jak się okazuje - intrygujące teksty.
 

Brak komentarzy: