WHOMADEWHO - muzyka bez granic, muzyka bez oporów

WhoMadeWho

WhoMadeWho
Dobry beat, dobry bas, dobre tempo. Z dystansem do siebie. Elektronicznie, nietypowo - WhoMadeWho.
Nietuzinkowi, ocierający się chwilami (jak twierdzą niektórzy) o granice kiczu. Jednak w sposób niezwykle ciekawy.
Czas wybrać się w podróż do Kopenhagi pełnej abstrakcji, surrealizmu i dawki specyficznego muzycznego humoru.
Tomas Hoefding (wokalista, autor piosenek i gitarzysta), Jeppe Kjellberg (basista) i Tomas Barfod (gitarzysta i dj) założyli zespół w 2003 roku. Sporo czasu minęło od tej daty, jednak muzyka WhoMadeWho jest według mnie niczym wino - im dłużej panowie ze sobą tworzą, tym lepiej i ciekawiej im to wychodzi.

Trzy długograje, które do tej pory wydali (przy czym "Green Versions", to po prostu zielona wersja albumu "WhoMadeWho", z praktycznie tym samym składem utworów) ugruntowały ich pozycję w muzycznym świecie. Grali z takimi gwiazdami jak Daft Punk, Hot Chip (którzy zremiksowali nawet utwór WhoMadeWho "TV Friend", Justice czy LCD Soundsystem.

"WhoMadeWho" (2005), "Green Versions" (2006), "The Plot" (2009)
Muzyka WhoMadeWho charakteryzuje się tym, że ciężko ją scharakteryzować. Grupa nie boi się czerpać z najróżniejszych gatunków. Moje pierwsze skojarzenie, jeśli chodzi o dźwięki prezentowane przez WhoMadeWho, to bardzo wyraźnie zaznaczana linia basu.

Słychać ją na przykład w singlu "Space For Rent" z pierwszej płyty. Pochodzący z tego samego krążka "Out The Door" prezentuje bardziej psychodeliczne brzmienia i zawiera w sobie niesamowicie poukładany... chaos.

WhoMadeWho tak naprawdę pokazali na co ich stać płytą "The Plot". Przemyślany, perfekcyjnie skomponowany album, w lekko bardziej tajemniczych klimatach, zawiera 12 świetnych piosenek!

"The Plot" - promo
Otwierający album "TV Friend" wprowadza w hipnotyzujący nastrój. Im dalej, tym lepiej. Tytułowy "The Plot", to dawka fenomenalnie połączonych z elektroniką gitarowych brzmień. Świetne skomponowanie ospałości z funk'owym podrygiem prezentuje "Small Town City". Z kolei gitary i bas z "Keep Me In My Plane" zapadają w pamięć i każą często wracać do tego utworu.
Rockowe, brudne brzmienia słychać w "This Train" - ostrzegam! pojechany wideoklip! Z kolei "Raveo" idzie w kompletnie inną stronę, zahacza o house i imprezowe klimaty.


Różnorodność jest kolejnym wyznacznikiem twórczości WhoMadeWho. Różnorodność i brak oporów przed łączeniem nawet pozornie opozycyjnych w stosunku do siebie stylów muzycznych (czego przykładem może być remix kawałka Benny Benassi "Satisfaction").

"Knee Deep" (2011)
Duńskie trio już niedługo (26 kwietnia 2011r.) wydaje kolejny album - "Knee Deep". Tutaj możecie przeczytać, jaki ciekawy pomysł mieli na nagrywanie tej płyty (data premiery w międzyczasie się zmieniła).
Już teraz możecie posłuchać zapowiadającego wydawnictwo singla "Every Minute Alone" (a pod tym adresem dostępny do obejrzenia teledysk). REWELACYJNY utwór, który sprawił, że odliczam dni do premiery całego albumu! 100% WhoMadeWho, ale też 100% czegoś zupełnie nowego!


Jeśli nie boicie się eksperymentów i jesteście otwarci na świeżość w podejściu do muzyki - WhoMadeWho jest zespołem, który warto abyście przetestowali. Albo się spodoba albo nie. Bo w ich wypadku wyrazistość emocji jest znakiem firmowym.

CO? GDZIE? JAK?
Oficjalna strona zespołu - na której oprócz odnośników do innych portali znajduje się również blog, gdzie zespół zamieszcza na bieżąco informacje, są tam też do pobrania za darmo niektóre utwory.
Facebook
Last.fm
MySpace
Twitter


Brak komentarzy: