BALSTYRKO - słodko-gorzka rozmowa przy kawie

Balstyrko

Po grupie Valravn przyszedł czas, by przyjrzeć się i przysłuchać innemu duńskiemu zespołowi, którego teksty pisane są w języku duńskim. Mowa o triu BALSTYRKO. Będzie trochę folku we współczesnej oprawie. Będą klimaty rodem z konkursów piosenki aktorskiej. Znajdzie się też odrobina miejsca na muzykę, która przypomina rozmowę przyjaciół/pary przy kawie. Głębokie, melodyjne kompozycje i dawka "duńskości" po duńsku.

Ane Trolle, Blæs Bukki (Lasse Bavngaard) oraz Ormen (Anders Christophersen), to trójka duńskich muzyków, którzy mają na koncie wiele dokonań i liczne projekty muzyczne, które współtworzyli. Panowie Blæs Bukki i Ormen zajmują się dj'ką oraz muzyką hip hopową. Ane Trolle współpracowała między innymi z Trentemoller'em.

W 2007 roku to trio postanowiło zrobić coś razem i utworzyło projekt Balstyrko. Grupa ma na razie na koncie jeden album "Jagten Paa Noget" (2009). Jedna płyta, ale za to bardzo bogata, bo znalazło się na niej aż 17 kompozcji!

Wszystkie w języku duńskim, wszystkie niezwykle klimatyczne. Panowie z Balstyrko mają wiele wspólnego z rapem, co czasem pokazują ("Regn"). Ale nie jest to rap w czystej postaci. Bardziej recytacja, czy melodyjne mówienie.

Atutem połączenia trójki artystów jest efekt kontrastu. Głęboki męski głos miesza się z przenikającym kobiecym wokalem (słychać to pięknie m.in. w "Hvem Ringer").
Wszystkie utwory Balstyrko mają w sobie coś z dystyngowanego grania. Są eleganckie w formie. Brzmią bardzo "opanowanie", chwilami nawet chłodno ("Intet stopper helt"). Jednak jest tam też nuta melancholii i uczucia ("Ved hvor du bor" czy "De Forkerte Sten").

Rewelacyjnym utworem, który promował płytę "Jagten Paa Noget" jest "Karrusellen". Bardziej energetyczna piosenka, w której słychać wszystkie atuty Balstyrko. Przemieszanie klimatów, wokali, stylów. I specyficzną atmosferę albumu. Balstyrko zabiera nas w podróż po mieście, widzianym inaczej, po swojemu. Zaczyna od karuzeli, a kończy... gdzieś w różnych dziwnych (muzycznie i klimatycznie), bliżej nieokreślonych miejscach.

Słuchając Balstyrko, ma się wrażenie, że trafiło się do małej kawiarenk ("Kaffe mdma")i, gdzie muzyka odtwarzana jest z płyt gramofonowych ("Rønnebær"). Gdzieś, gdzie obsługa zna wszystkich klientów, gdzie rzeczywistość rządzi się swoimi regułami. Nasuwa mi się też na myśl skojarzenie z "Męską muzyką" Fisza, Waglewskiego i Emade ("Venter paa vin"). I z filmem "Amelia" ("Velkomst")... ale klimat Balstyrko raczej nie jest "francuski". Bo w ich kawiarni słuchacz czasem może się poczuć obcy i... niechciany? 

Kiedy wejdzie się do muzycznego świata Balstyrko, przez cały czas towarzyszy nam uczucie, że jesteśmy w nim tylko gościem i musimy szanować nowo poznane reguły. Warto się nie wychylać (o czym w pewien sposób przestrzega swoim klimatem tytułowy "Jegten Paa Noget") i zasłuchiwać. Bo płyta "Jagten Paa Noget", to jakby zaproszenie od Balstyrko. Zaproszenie, które jest zaszczytem. Polecam więc przyjąć je i docenić!

CO? GDZIE? JAK? 
Grupa fanowska na Facebook'u
YouTube
- chyba najlepsze źródło dostępu do muzyki Balstyrko
MySpace
Last.fm
 

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

Świetnie, że ktoś w końcu napisał o tym trio. Solowe dokonania pani Trolle wbiły mnie w fotel, współpraca z Siebeenharem zmiażdzyła, a potem dobiło Balstyrko :)
Kto szuka nieudawanego, niepowtarzalnego klimatu niech zwróci uwagę na ich muzykę. Warto!

Wiadomo coś o jakiejś drugiej płycie?

Arletta pisze...

Płyta Balstyrko jest świetna!

Na razie nic nie słyszałam o kolejnym wydawnictwie od tego projektu. Jeden z panów ponownie udziela się w formacji Malk De Koijn, Ane Trolle solowo zaczyna działać... ale może jeszcze wrócą, miejmy nadzieję, bo stworzyli razem coś zjawiskowego :)