Kopenhaga nocą odc. 3: MIKAEL SIMPSON, FREDERIK OLUFSEN

Muzyka elektroniczna


Dziś zestawienie bardzo kontrastowe. Na początek wysublimowane i niejednoznaczne dźwięki, które tworzy Mikael Simpson. A potem tak zwane "pierdolnięcie". I to jakie! Bity niszczące system zapoda Frederik Olufsen. Czas na trzeci odcinek "Kopenhagi nocą".Duńska muzyka elektronczna jest według mnie tak wspaniała między innymi dlatego, że miesza najróżniejsze klimaty. Dziś właśnie taka mieszanka stylów. Najpierw spokojnie, a potem z mega... tąpnięciem.


Mikael Simpson

Jako solowy artysta działa od 2001 roku. Nagrał cztery albumy, niezliczoną ilość świetnych remiksów. Udzielał się w wielu muzycznych przedsięwzięciach, stworzył też ścieżki dźwiękowe do kilku duńskich filmów. Zdobywca wielu nagród duńskiego przemysłu muzycznego. Założyciel zespołu Sølvstorm. Mikael Simpson. Jeden człowiek - milion zachwytów. 

W niezwykły sposób używa elektronicznych dźwięków, łącząc je często z brzmieniami bardziej z pogranicza techno, czy gitarowego indie-grania zaprzęgniętego do pracy na klubowych parkietach.

Klimat twórczości Mikaela Simpsona najlepiej oddają moim zdaniem te utwory:

1. Holbek (feat. Silas Bjerregaard) - Traek Stikket Ud (Mikael Simpson remix) - pulsujący bit, pomnożone echa i to zatrzymanie pod koniec... Perełka! A i oryginał godny.
2. The Beatles - A day in the life (dub version) - dubowe, bujające klimaty. Klasyk w świeżej odsłonie. Lekko tajemniczy i popłynięty, zahaczający nieco o reagge'owe brzmienia.
3. Mikael Simpson - Jeg sidder fast!- popis wokalny Mikaela Simpsona. Bardziej mroczna kompozycja, której fakt, że tekst jest w języku duńskim, dodaje tajemniczości. Ciekawie wplecione są w niego wątki smyczkowe.
4. Mikael Simpson - Virus - to nic innego, jak remiks przepięknego utworu "Miss You" Trentemøller'a (który z kolei jest remiksem kawałka Massive Attack). W wersji Simsona na plan pierwszy wychodzi gitara.
5. Jeg sidder fast - 50 Cent/Eminem/Mikael Simpson mash up - utwór "Jeg sidder fast!" zmiksowany z 50 Centem i Eminemem - brzmi mistrzowsko!

Więcej o Mikaelu Simpsonie na stronach:
Oficjalna strona internetowa - dostępna tylko w języku duńskim
SoundCloud

W Danii Mikael Simpson zasłynął szczególnie, koncertując razem z Adersem Trentemøller'em podczas Last Resort Tour. Jest też twórcą tekstów do rewelacyjnego utworu duetu dj'skiego Lulu Rouge - "Sweeter Than Sweet" (o tych panach za tydzień) oraz do "Moan" Trentemøller'a
A tu mixtape Mikaela Simpsona z 2007 roku:


Frederik Olufsen
  
"In few words Frederik Olufsen manages to create a completely unique sound-spectre, by combining a rather inconvienient and yet so rockin' mixture of dustep and electro, crossing over 8-bit, screamo, DnB, progressive and glamour, he will undoubtably take you on a journey which wiil enlight and corrupt your very mind, body and your soul!" (źródło)

Porywająca, niekonwencjonalna, miażdżąca (ale w pozytywny sposób) dawka konkretnego elektronicznego "pierdolnięcia". 

Dla fanów electro i dubstepu. I dla tych, którzy mają mocne nerwy ;) Frederik Olufsen, to młody Duńczyk, który nie boi się muzycznych eksperymentów i żywiołowych bitów.

Poznajcie go, słuchając na przykład:
1. Frederik Olufsen - Subhawk - mix Olufsena, który od razu wprowadza w klimat jego muzyki. Oryginalność, power i mocny bit - wszystko podane w bardzo pociągającej formie.
2. Pendulum - The Island (Frederik Olufsen remix) - rewelacyjny remiks, który wynosi kawałek Pendulum na wyższy poziom. Super efekt wyczekiwania na "uderzenie". To remiks, który ma wszelkie atuty, aby podbijać parkiety!
3. Turboweekend - Into The Pavement (Frederik Olufsen remix) - lekkie, radosne "Into The Pavement" w wersji electro? Niemożliwe? A jednak. Mocny bit pomieszany z przyjemną melodią wcale się nie gryzą.
4. Frederik Olufsen - Superior - hipnotyzujący bas, dirty-house'owe wstawki. Króciutka, ale maksymalnie energetyzująca mieszanka.
5. Dúné - Heirless of Valentina (Frederik Olufsen remix) - na wskroś rockowe Dúnéw wersji na parkiet. Tym razem do zabawy melodią dorzucona zabawa wokalem. No i charakterystyczny bas.

Jeśli właśnie zostaliście (tak jak ja wcześniej) fanami twórczości Frederika Olufsena, zajrzyjcie tu:
SoundCloud - szczególnie mocno po raz kolejny polecam zajrzenie na SC. Frederik Olufsen załadował na swój profil masę świetnych kawałków, a bardzo bardzo wiele z nich można pobrać legalnie za darmo.

Na koniec mixtape Frederika Olufsena z cyklu "Unga Bunga". Zagrany w Danish National Radio P3 30 kwietnia 2010:

A tutaj możecie zobaczyć, jak na żywo prezentuje się Frederik Olufsen i jak potrafi rozkręcić imprezę. Filmik z niedawnego występu Olufsena w jednym z duńskich klubów.

Za tydzień kolejna porcja klubowej muzyki z Danii. Przyjrzymy się między innymi wspomnianemu już dziś duetowi Lulu Rouge.
2 komentarze:

dream_thief pisze...

och, Simpson!<3 ja go taaak kocham. odkąd obejrzałam "Hold Om Mig" (fantastyczny film, ale nie wiem, czy jest gdzieś dostępny) - zrobił muzykę. oczywiście nigdzienie mogę jej znaleźć(sic!) pewnie nie posiadasz tego OSTa?

btw, a pana Frederik sobie obczaję:D

Arletta pisze...

Mikael Simpson faktycznie jest niesamowity! Niestety, muzyki z filmu "Hold Om Mig" nie posiadam. Ale poszukam. Jeśli coś znajdę - dam znać tutaj. Pozdrawiam!