Kopenhaga nocą odc. 4: LULU ROUGE, SPEJDERROBOT

Muzyka elektroniczna

Dzisiaj nocną Kopenhagę zwiedzimy razem z duetem Lulu Rouge i niezwykłym artystą o pseudonimie Spejderrobot. Podróż od klimatów bardziej tanecznych po brzmienia z pogranicza minimalu i ambientu. Czwarty odcinek subiektywnego przeglądu dokonań duńskiej sceny elektronicznej przed Wami. Po nim zrobimy sobie małą przerwę. Odcinek piąty pojawi się za dwa tygodnie, a nie za tydzień.

Zaczniemy od dwójki dj'ejów i producentów, która według mnie jest tak rewelacyjna, że żadne słowa nie są w stanie opisać ich geniuszu. A potem przejdziemy do muzyki i artysty, którego twórczość również ciężko opisać. Dlatego dziś masa muzyki, a mało tekstu.


LULU ROUGE
"Lulu Rouge is one of a kind on the Scandinavian electronic music scene.(...) DJ T.O.M has been Trentemøller’s partner for the last 3 years touring around the world in nearly every major club you can think of. (...) Buda has been producing and djing ever since you can start thinking club culture in Scandinavia." (źródło)

Dj T.O.M. i Buda - duet LULU ROUGE
"Now the 2 DJ heads and producers have joined forces to create one of the most interesting and refreshing sounds coming from Scandinavia. (...) Its deep dubbed chill with a love for Basic Channel meets Massive Attack." (źródło)

I jak t wybrać tylko kilka utworów, kiedy absolutnie wszystkie są rewelacyjne? Spróbujemy. Lulu Rouge mają na koncie album "Bless You" (2008). Pochodzą z niego takie perełki jak:
1. "Bless You" - tytułowy utwór, na wokalu bohater 3. odcinka "Kopenhagi nocą" - Mikael Simpson. REWELACJA!
2. "Sweeter Than Sweet" - świetny do tańca, z głębokim wokalem i pulsującym bitem.
3. "Ninna Nanna" - seksowny i hipnotyzujący
4. "Runaway Boy" - nie da się uciec od tego kawałka! Wkręca się bardzo, bardzo.
5. "End of the Century" - kojarzy mi się chwilami ze zwolnioną wersją muzyki Faithless.Wprowadza duszną, ale niesamowicie urzekającą atmosferę.

Mixtape'y dostępne na SoundCloud Lulu Rouge - tym razem aż trzy!
"Mr Tolstrup, We Salute You" DJ Set 2011 - mixtape ku pamięci zmarłego niedawno, utytułowanego DJ'a Kjeld'a Tolstrup'a.
Dubtempo Mix (DJ set) 

Więcej informacji o Lulu Rouge:
Last.fm 

Po dawce konkretnego klubowego grania, na bardzo wysokim poziomie, klimatycznego i pociągającego, czas na coś bardziej minimalistycznego w formie, ale ciągle wciągającego treścią. "Let me introduce you to Spejderrobott" ...


SPEJDERROBOT


Spejderrobot, to młody Duńczyk, Mikael Elkjær. Pełen pomysłów, tworzący bardzo specyficzną, dla mnie (i nie tylko dla mnie) do końca nie dającą się zdefiniować, muzykę.

"This music is weird….But weird in a cool way:-) The name is SpejderRobot. I guess you can figure out that robot means robot. But spejder means scout. So the name is ScoutRobot. The name doesn’t make much more sense in danish eather. But it’s not suppose to make sense, because the name fits perfectly with the music which is also unexplainable."(z bloga NordicMusic.info)

Można Spejderrobot'a podziwiać za to, czego dokonuje muzycznie, nie zważając na ograniczenia, czyli brak stopy i obu rąk. Jego album zatytułowany jest "Manden med de usynlige hænder", czyli "Człowiek z niewidzialnymi rękoma". A to dlatego, że usłyszał kiedyś od małego chłopca, że ma niewidzialne ręce. (źródło)

Muzyka broni się sama - to święta prawda. Tak broni się twórczość Spejderrobot'a:
1.  "Et genske lille suk" (feat. Silas Bjerregaard) - na wokalu Silas z Turboweekend. Ojcowie chrzestni tego bloga pojawiają się w bardzo różnych projektach. Ten jest bardzo melancholijny i taki... urzekający i wzruszający?... tak, właśnie tak.
2. Tonik - Life's a Bitch (Spejderrobot remix) - klimat, klimat, klimat. Najważniejszy jest puls.
3. "Du Kan ikke Tælle Ned Til Et Lyn" - psychodeliczny, minimalistyczny utwór.
4. "Det er mig der holder Henriette sammen" - delikatny, grający ciszą i pauzami, numer.
5. "Statsborger" - dźwięki pianina zmiksowane z elektronicznym zacięciem.

Niestety, nie udało mi się znaleźć żadnego dłuższego mixtape'u od Spejderrobota, jedyny dostęny, to Free Mixtape z SoundCloud'a, który trwa niecałe 8 minut... mało, za mało:
Free Mixtape

Więcej o nietuzinkowym artyście, jakim niewątpliwie jest Spiderrobot i więcej jego muzyki na:
Facebook
SoundCloud
MySpace 

Na koniec łączymy pierwszy odcinek "Kopenhagi nocą" z dzisiejszym. Kolaboracja Lulu Rouge - Trentemoller:
Trentemoller - Miss You (Lulu Rouge Asger Baden Remix)

Za dwa tygodnie kolejna dawka elektronicznych brzmień z Danii.


1 komentarz:

# she with her honey hair pisze...

Mikael Elkjær - wspaniały człowiek i mój nauczyciel z Krogerup Højskole :) Pozdrawiam ciepło!