SPLEEN UNITED- buzująca energia w muzycznej pigłuce

Spleen United 

Przenieście się w świat odrobinę mroczny i chłodny, ale prawdziwy, szczery i energetyczny w bardzo nietuzinkowy sposób. Zapraszają do niego Panowie z grupy Spleen United. Electro-rock, który nie jest prostym electro-rockiem. "Duńskość", która nie jest typową "duńskością". Nic w muzyce Spleen United nie jest zwyczajne. A dwa albumy nadzwyczaj warte uwagi.


Bracia Bjarke i Gaute Niemann, Kasper Nørlund, Rune Wehner i Janus Nevel Ringsted - to oni odpowiadają za tworzenie nieprzyzwoicie dobrej muzyki jako grupa Spleen United.

Pochodzą z Århus, nagrali do tej pory dwa ciekawe albumy: "Godspeed Into The Mainstream" (2006) oraz "Neanderthal" (2008). W zeszłym roku wypuścili diabelsko dobry singiel "Sunset To Sunstet", który miejmy nadzieję, zapowiada równie dobrą trzecią płytę.

Muzyka Spleen United, to nie jest ani do końca rock, ani do końca elektronika, ani też prosty mix tych dwóch gatunków. Jest w dźwiękach tworzonych przez piątkę Duńczyków niepokój, groźba, ale zarazem magia. Jest też power, w specyficznej otoczce "duńskości".

"Godspeed Into The Mainstream" (2006)
To bardziej rockowe oblicze słychać chociażby w "In Peak Fitness Condition" - chyba jednym z najostrzejszych utworów zespołu.
To bardziej elektroniczne - w "Spleen Utd." - melodyjnym, z delikatnym wokalem i tradycyjnie brzmiącą perkusją.
A "duńskość" i specyficzną energię w "She Falls In Love With Machines" (w wersji live - dość słabej jakości niestety...).
Drugi album Spleen United, to już naprawdę majstersztyk. Pomieszanie z poplątaniem, ale dobrane z takim smakiem i tak wprawną ręką, że nie można oderwać od niego "ucha". 

"Neanderthal" (2008)
Rewelacyjny, otwierający wydawnictwo singiel "Suberbia". Pulsujące, buzujące syntezatory, świetny tekst i ogólna atmosfera podwyższonych emocji wszelakich. Spleen United zaczynają płytę od wysokiego C i nie schodzą niżej przez cały album
"My Tribe" - rozkręca się, by się nie rozkręcić - co jest jego wielką zaletą i specyfiką muzyki Spleen United. Minimalnie "gangsterskie"  
"Failure 1977" - kolejny intrygujący tekst i zabawa dźwiękami. Niby surowo i prosto, a jednak pociąga.  "Everybody Wants Revange" (wersja live) - jeden z moich osobistych faworytów. Tekst i dźwięki splatają się w wibrującą potem godzinami w głowie całość.  
Dalej taneczny, instrumentalny "Dominator", który potrafi zdominować zmysły
Gdzieś pod koniec niby to lekki, a jednak również lekko przerażający (z niepokojącymi klawiszami) "High Rise"
Ten album po prostu trzeba przesłuchać!

W maju 2010 roku Spleen United wypuścili nowy singiel "Sunset To Sunset", a potem... słuch po nich zaginął. Przynajmniej w odmętach internetu. Wieści o trzeciej płycie brak, ale mam nadzieję, że w końcu się pojawią.

"Sunset To Sunset" (2010)
Singiel "Sunset To Sunset" jest zdecydowanie bardziej elektroniczny, surowy i taki "duński" w bardzo chłodny sposób. Z jednej strony budzi respekt i wprowadza dystans, a z drugiej aż chce się go "dotknąć". Trochę jak zakazany owoc. GENIALNYYYYYY!!!

Spleen United z dnia 16 na 17 kwietnia 2010 roku "wytrzymało" 24-godzinną sesję nagraniową na świeżym powietrzu - "From Sunset To Sunset". Z niej właśnie pochodzi singiel "Sunset to Sunset". W związku z tym niezwykłym przedsięwzięciem (którego próbkę możecie zobaczyć pod tym linkiem) powstała strona internetowa, z której można pobrać za darmo singiel "Sunset To Sunset". Jednak najpierw trzeba rozwiązać muzyczne puzzle. Zadanie nie jest proste, ale satysfakcja wielka. A nagroda w postaci darmowej muzyki najwyższych lotów - kusząca!


Miejmy nadzieję, że to nie koniec spotkań z muzyką Spleen United i że niebawem dowiemy się czegoś więcej o planach związanych z trzecią płytą.

CO? GDZIE? JAK?
Oficjalna strona internetowa
Facebook
Last.fm
MySpace