MARIE FISKER - duńska unikalność i tajemniczośćMarie Fisker
Wokalistka o głębokim, przepięknym głoście. Muzyka niczym róża - połączenie delikatności i kobiecości z tajemniczością oraz ukłuciami kolców. Muzyczna Dania, odkrywająca przed słuchaczem lekko mroczne, lekko nierozpoznane rejony. Wciągająca i niepowtarzalna twórczość - Marie Fisker.  
Ukłony w stronę czytelnika bloga "Dobre, bo duńskie" - Macieja, za zapoznanie mnie z taką perłą.

Marie Fisker, to Dunka niezwykła. Tworzy muzykę, która jest połączeniem rock'a, blues'a i country. Nagrała do tej pory jeden pełnowymiarowy album "Ghost Of Love" (2009) oraz EP-kę "Mirror Mirror Mirror Mirror" (2011). Zarówno płyta jak i EP-ka są dostępne w całości do odsłuchu na profilu SoundCloud Marie Fisker. Warto się z nimi zapoznać, bo jej muzyczny świat jest uzależniający.

Płyta "Ghost Of Love", to 10 raczej spokojnych, raczej zadumanych kompozycji. Tytułowy "Ghost of Love" (otwierający wydawnictwo) zapowiada, że nie będzie tutaj szaleństwa, ani przerostu formy nad treścią. Lamentująca gitara, delikatna perkusja, klimat maluteńkiej wioski gdzieś na rozdrożu. Elementy country sprawiają, że myślami przenosimy się do USA, a nie do Danii. 

"Ghost Of Love" LP
Leniwe "Hold On To This For A While", to kolejny dowód na to, że Marie Fisker stawia na proste dźwięki i ascetyczne aranżacje. Słuchając, przenoszę się myślami na ganek spokojnego domu, w duszny letni dzień.

Dwa następujące po sobie utwory: "My Love My Honey" i "Devil Trear" wprowadzają "męski klimat" i zaczęcie blues'owo-rock'owe.

Jedna z nieco żywszych kompozycji na płycie - "City Lies" zaznacza obecność gitar i rock'owych odniesień w muzyce Marie Fisker. Pulsujący miło bas, nuta "pod nóżkę".

A potem przychodzi "On The Brim" - melancholia w 101%. Głos Marie Fisker jakby jeszcze bardziej nabrał głębi, a świat dookoła stał się jakby bardziej nieruchomy. Klimat starszego Johnny'ego Cash'a...

"Mirror Mirror Mirror Mirror" EP
W maju 2011 roku artystka wypuściła EP-kę "Mirror Mirror Mirror Mirror". Utwór "Mirror Mirror" jest magiczny, powala tajemniczością, upaja i sprawia, że aż prosimy się o więcej! Klimatyczny teledysk do "Mirror Mirror" dodaje jeszcze więcej specyficznego uroku.

Na EP-ce znalazły się 3 piosenki z płyty "Ghost Of Love", zcoverowane przez duńskich artystów: "Ghost Of Love" w wersji Sune Rose Wagner (The Raveonettes), "City Lies" wykonane przez zespół Chimes & Bells oraz "Hold On To This For A While" w wersji Anders'a Mathiasen'a (Murder).

Pod tym linkiem znajdziecie bardzo ładną recenzję EP-ki "Mirror Mirror Mirror Mirror" (po angielsku).

Marie Fisker łączy w przepiękny sposób tworzy unikatowe brzmienie. Bez kombinatorstwa. Bo go nie potrzeba.Wystarczy jej ujmujący głęboki głos i umiejętność wytworzenia małymi nakładami dźwięków niepowtarzalnej atmosfery. 

CO? GDZIE? JAK?
Oficjalna strona artystki
MySpace

SoundCloud
FacebookBrak komentarzy: