WHERE DID NORA GO - "Where did Nora go" [RECENZJE]


Kasia Kochniarczyk wybrała się na jeden z kopenhaskich koncertów Where did Nora go i przesłuchała debiutancką płytę projektu Astrid Nora. Jak wrażenia? Dobre, bo duńskie! :) 

Płyta z historią 

Pochodząca z Kopenhagi wokalistka i wiolonczelistka Astrid Nora, zaczyna nowy rozdział w swojej muzycznej podróży z nowym projektem Where did Nora go”. Album, zatytułowany po prostu "Where did Nora go", który wraz z Astrid współtworzą Henrik Marstal & Kasper Rasmussen promuje dynamiczny utwór “Please pleaser”. Interesujące połączenie wiolonczeli z elektronicznym brzmieniem, imponujący warsztat wokalny oraz ciekawy, charakterystyczny głos Astrid składają się na mocną dawkę dream popu, który obecnie zdaję się wracać do łask. Niektóre z utworów, tak jak “And the day came” przenoszą słuchacza w spokojniejszą, lecz nie mniej bajkową muzyczną przestrzeń.


Poezja Astrid różni się od tej prezentowanej obecnie na duńskiej scenie muzycznej i odnosi się do pozycji kobiet w społeczeństwie. Teksty są inspirowane przez książkę Henryka Ibsena "Dom lalki" z 1879 roku, które stawiają wyzwolenie kobiet w artystycznym porządku obrad. Jest to szczególnie widoczne w utworze "Sister of the Dark Walk in Light". Wiadomość do kobiet jest dostarczana w piękny, poetycki sposób. 
Słuchając płyty ma się wrażenie, że Astrid zaprasza nas do swojej baśniowej krainy, prosi żeby usiąść i wysłuchać jej 10 opowieści. Zdecydowanie jest w tym coś dla fanów Ane Brun czy Anthony & The Johnsons. 

Wiolonczela służy jako punkt kontaktowy, w pewnych momentach brzmiąc agresywnie, w innych zupełnie łagodnie. Przypomina to strukturę baśni, gdzie krwawe i mroczne wydarzenia przeplatają się z pięknymi i magicznymi wątkami. Składa się to na lekko ponure, tajemnicze brzmienie, które konsekwentnie charakteryzuje całą płytę. Słyszymy to szczególnie w "Please Pleaser" gdzie wiolonczela w połączeniu z silnym wokalem tworzą ekscytującą dynamikę, a w konsekwencji chwytliwy numer. 

Momentem zwrotnym na płycie jest utwór “Made of Clay”, który przypomina proste popowe piosenki w stylu skandynawskim. 
 

“Where Did Nora go” oferuje całkowicie różne melodie i kompozycje, jednocześnie przypominając jak ciekawym instrumentem może być wiolonczela. Ideą jest połączenie poetyckiej ekspresji z muzyką i socio-politycznym przesłaniem.
Kasia

CO? GDZIE? JAK?
Album Where did Nora go - "Where did Nora go":

TARGET DISTRIBUTION

http://www.targetshop.dk/dk/303692/Where_Did_Nora_Go/Where_Did_Nora_Go/
IMUSIC

http://www.imusic.dk/cd/5700907258959/where-did-nora-go-2013-where-did-nora-go-cd
ITUNES

https://itunes.apple.com/dk/album/where-did-nora-go/id593079185
FONA

http://www.fona.dk/musik-film-spil/musik/musik-produkt?navn=where-did-nora-go&id=2-5700907258959

EP-ka "Away, Away, Away":
http://itunes.apple.com/dk/album/away-away-away-ep/id527646272

Brak komentarzy: