HELSINKI POETRY - "Transport" [RECENZJE]

Przywitajcie Lizethe - naszą nową autorkę postów, która będzie się dzielić miłością do duńskiej muzyki na Dobre, bo duńskie, pisząc z... Meksyku! Wyruszcie w muzyczną podróż z Liz, zaczynając od przeczytania jej opinii o debiutanckim krążku Helsinki Poetry - "Transport".


HELSINKI POETRY – TRANSPORT 

Dwa lata po wydaniu EP-ki, kopenhaski duet w składzie Ebbe Frej i Rune Vigil powraca z pierwszym długogrającym krążkiem, na którym każdy utwór zaprasza do wyprawy w nieznane razem ze sobą.

W trakcie słuchania czuję się, że muzyka na albumie "Transport" płynie w sposób bardzo delikatny i bez wysiłku. Nagle orientujesz się, że to już koniec, ale Ty chciałbyś dalej podróżować z piosenkami Helsinki Poetry.

 

Dwanaście utworów nosi nazwę dwunastu miast. Każda piosenka opisuje albo bardziej - stara się oddać - atmosferę danego miejsca. Na przykład gdy Helsinki Poetry śpiewają o marzeniach sennych w  ‘Miami’, kwiatach wiśni w ‘Tokyo’, bezsenności w  ‘New York’, czy światłach miasta w utworze ‘Saigon’. 

Po piosence "Le Mans" następuje pierwsze instrumentalne intermezzo (z trzech), co daje całości materiału zawartego na krążku Helsinki Poetry ciekawy efekt kontrastu i odpowiedniej równowagi.

Album pełen charakterystycznych rytmicznych syntezatorów i bębnów, którym towarzyszą jasne i nietypowe wokale zabierze was w nocną, dream-popową podróż muzyczną z wpływami electro-popu, shoegaze, ale też lo-fi. 

To, co urzekło mnie najbardziej w płycie Helsinki Poetry, to fakt, że ta płyta jest idealna na każdy nastrój: nostalgię, melancholię, nadzieję, rozmarzenie... od Ciebie zależy, dokąd "przetransportujesz się" z tą muzyką. Helsinki Poetry, to na pewno bardzo opiecujący duński projekt muzyczny, już teraz czekam na więcej dźwięków od tego duetu. 

Niezwykłe utwory: Tokyo, Marseille, Saigon.  
Lizethe

CO? GDZIE? JAK?
Album "Transport" na iTunes
Oficjalna strona internetowa
FacebookBrak komentarzy: