KADIE ELDER [ID]


Po wielu wzmiankach tu i tam, po wydaniu dwóch singli oraz po premierze debiutanckiego mini-albumu, która miała miejsce w kwietniu tego roku, po kilku wysoko ocenionych występach i ekscytujących nadchodzących koncertach, po tym jak my osobiście zakochaliśmy się w nich po występie na SPOT Festival 2013 i po słuchaniu ich utworów na "repeat'cie" przez długi czas, w końcu zabraliśmy się za jak najbardziej zasłużony, ale też dość opóźniony w czasie - ich własny post na Dobre, bo duńskie. Ich, czyli Kadie Elder.

więcej... in English...


 
It was the aim to create something new that started the Aarhus-based project of Anders Rask - and all current signs seem to confirm that the intention succeeded. Kadie Elder is a great effect of combining the frontman's singer-songwriter background with electronic, synthie sounds, by giving his classical folk material into the hands of producers Jonas Tranberg (Efterklang, Asbjørn, etc.) and Christian Vad who wrapped it up in the unusual sound universe of the electronic genre. 

While the songs of their first release are mainly made by this trio, the project grew to a skilled five-piece by now, making future Kadie Elder "a band thing" - one of the most promising and exciting ones of 2013.

The effect of Kadie Elder work is the album which you can check out on Spofity i.a. You should do it! Like, right now!
Jasmin
 

Kadie Elder at SPOT Festival 2013

 
WHAT? WHERE? HOW?
Facebook
Soundcloud


Brak komentarzy: